United Chemi-Con E36D350CAS754MEM9N
E36D350CAS754MEM9N picture photo
Mfg. Part Number
E36D350CAS754MEM9N
Brief Description
CAP ALUM 750000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E36D350CAS754MEM9N.pdf
Availability of E36D350CAS754MEM9N
QUANTITY
E36D350CAS754MEM9N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D350CAS754MEM9N
Internal Part NumberEIS-E36D350CAS754MEM9N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance750000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D350CAS754MEM9N
Related LinksE36D350CA, E36D350CAS754MEM9N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D350CAS754MEM9N Details Description
Related parts for E36D350CAS754MEM9N
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC RAD datasheet.pdf
FITTING REDUCER RACEWAY 10-5 IVR datasheet.pdf
FUSE 35A 690V BS88 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 145 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
03P MTA156 CONN ASSY 18AWG OR datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf