United Chemi-Con E36D350HPN273MA67M
E36D350HPN273MA67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D350HPN273MA67M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E36D350HPN273MA67M.pdf
Availability of E36D350HPN273MA67M
QUANTITY
E36D350HPN273MA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D350HPN273MA67M
Internal Part NumberEIS-E36D350HPN273MA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.73A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D350HPN273MA67M
Related LinksE36D350HP, E36D350HPN273MA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D350HPN273MA67M Details Description
Related parts for E36D350HPN273MA67M
MODULE TRANSMITTER RFPIC 315MHZ datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS DUAL 30AU datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
LED YLW-GRN DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf