United Chemi-Con E36D351LPN152TC92N
E36D351LPN152TC92N picture photo
Mfg. Part Number
E36D351LPN152TC92N
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 350V SCREW
Datasheet Download
E36D351LPN152TC92N.pdf
Availability of E36D351LPN152TC92N
QUANTITY
E36D351LPN152TC92N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D351LPN152TC92N
Internal Part NumberEIS-E36D351LPN152TC92N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D351LPN152TC92N
Related LinksE36D351LP, E36D351LPN152TC92N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D351LPN152TC92N Details Description
Related parts for E36D351LPN152TC92N
CONN RCPT 5POS 5.00MM SMD SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 400MHZ 16SOIC datasheet.pdf
BOARD DEV VIRTEXEE PQ240 datasheet.pdf
IC SYNNTHESIZE 6LVPECL 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP RRIO 2.8MHZ DUAL SC70-8 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 140POS datasheet.pdf