United Chemi-Con E36D351LPN881TCA5N
E36D351LPN881TCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D351LPN881TCA5N
Brief Description
CAP ALUM 880UF 350V SCREW
Datasheet Download
E36D351LPN881TCA5N.pdf
Availability of E36D351LPN881TCA5N
QUANTITY
E36D351LPN881TCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D351LPN881TCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D351LPN881TCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance880µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D351LPN881TCA5N
Related LinksE36D351LP, E36D351LPN881TCA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D351LPN881TCA5N Details Description
Related parts for E36D351LPN881TCA5N
BOX ALUM BLACK 7.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 4CHP 58V 50A MS013 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2.8A 210 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CABLE CAT7 8COND 24AWG 1640.42' datasheet.pdf
TVS DIODE 31VWM 56.4VC DO13 datasheet.pdf
SEPARATING PLATE GRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf