United Chemi-Con E36D400HPN104TEA5M
E36D400HPN104TEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400HPN104TEA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400HPN104TEA5M.pdf
Availability of E36D400HPN104TEA5M
QUANTITY
E36D400HPN104TEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400HPN104TEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D400HPN104TEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400HPN104TEA5M
Related LinksE36D400HP, E36D400HPN104TEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400HPN104TEA5M Details Description
Related parts for E36D400HPN104TEA5M
SENSOR LOGIC OUT OPTIC SIDE VIEW datasheet.pdf
SW ROLLER 50MA INSERT RIGHT 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN COVER ADAPTER 50POS GRAY datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8A TO-220SIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf