United Chemi-Con E36D400HPN123TC54N
E36D400HPN123TC54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400HPN123TC54N
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400HPN123TC54N.pdf
Availability of E36D400HPN123TC54N
QUANTITY
E36D400HPN123TC54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400HPN123TC54N
Internal Part NumberEIS-E36D400HPN123TC54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400HPN123TC54N
Related LinksE36D400HP, E36D400HPN123TC54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400HPN123TC54N Details Description
Related parts for E36D400HPN123TC54N
RING TERM NON INS 4AWG datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS 35DEG DIE CAST datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
IC TXRX ENH ETHERNET 52-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DRT2 16 IN MIL CONNECTOR NPN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
3PORT USB 2.0 HSIC HUB CTRLR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf