United Chemi-Con E36D400HPN223TC79N
E36D400HPN223TC79N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400HPN223TC79N
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400HPN223TC79N.pdf
Availability of E36D400HPN223TC79N
QUANTITY
E36D400HPN223TC79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400HPN223TC79N
Internal Part NumberEIS-E36D400HPN223TC79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400HPN223TC79N
Related LinksE36D400HP, E36D400HPN223TC79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400HPN223TC79N Details Description
Related parts for E36D400HPN223TC79N
REG SW 8.0V 1A VERT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 6A 125V datasheet.pdf
DIE RD 50 8MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL PCB datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
SINGLE ON BASE VALVE datasheet.pdf
4.7UF 100V 10X13 105C RAD datasheet.pdf