United Chemi-Con E36D400HPN642TAB7M
E36D400HPN642TAB7M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400HPN642TAB7M
Brief Description
CAP ALUM 6400UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400HPN642TAB7M.pdf
Availability of E36D400HPN642TAB7M
QUANTITY
E36D400HPN642TAB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400HPN642TAB7M
Internal Part NumberEIS-E36D400HPN642TAB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400HPN642TAB7M
Related LinksE36D400HP, E36D400HPN642TAB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400HPN642TAB7M Details Description
Related parts for E36D400HPN642TAB7M
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CAP ALUM 30UF 250V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf