Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG10R0
RMCF0603FG10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG10R0.pdf
Availability of RMCF0603FG10R0
QUANTITY
RMCF0603FG10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG10R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG10R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG10R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG10R0 Details Description
Related parts for RMCF0603FG10R0
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CPM WHEEL 8X1X3" 9A MED datasheet.pdf