United Chemi-Con E36D400LPN263UC80M
E36D400LPN263UC80M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN263UC80M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN263UC80M.pdf
Availability of E36D400LPN263UC80M
QUANTITY
E36D400LPN263UC80M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN263UC80M
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN263UC80M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN263UC80M
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN263UC80M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN263UC80M Details Description
Related parts for E36D400LPN263UC80M
DC/DC CONVERTER 2.5V 20W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 68-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
L-N-L KIT 1X8 W/O PV'S datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC CAMERAL SERIALIZER 24-VQFN datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 28-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf