United Chemi-Con E36D400LPN373TAB7N
E36D400LPN373TAB7N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN373TAB7N
Brief Description
CAP ALUM 37000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN373TAB7N.pdf
Availability of E36D400LPN373TAB7N
QUANTITY
E36D400LPN373TAB7N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN373TAB7N
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN373TAB7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance37000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN373TAB7N
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN373TAB7N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN373TAB7N Details Description
Related parts for E36D400LPN373TAB7N
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL G MOD SNGL (NO OEM BRD) datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf