Maxim Integrated MAX44246AUA+T
MAX44246AUA+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX44246AUA+T
Brief Description
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX
Datasheet Download
MAX44246AUA+T.pdf
Availability of MAX44246AUA+T
QUANTITY
MAX44246AUA+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX44246AUA+T
Internal Part NumberEIS-MAX44246AUA+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPassives Aren’t Really So Passive: Part 1, Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3.8 V/µs
Gain Bandwidth Product5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias300pA
Voltage - Input Offset1µV
Current - Supply830µA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 36 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX44246AUA+T
Related LinksMAX442, MAX44246AUA+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX44246AUA+T Details Description
Related parts for MAX44246AUA+T
CONN HEADER 14POS REV R/A SMD AU datasheet.pdf
IC LATCH SENSOR BIPO CMOS 4SSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 18" datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4GL-4GFG-A4-NPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf