Vishay/Vitramon VJ0603D180FXXAP
VJ0603D180FXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180FXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180FXXAP.pdf
Availability of VJ0603D180FXXAP
QUANTITY
VJ0603D180FXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180FXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180FXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180FXXAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180FXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180FXXAP Details Description
Related parts for VJ0603D180FXXAP
VARISTOR 4V 120A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 93 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf