United Chemi-Con E36D400LPN403UCA5M
E36D400LPN403UCA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN403UCA5M
Brief Description
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN403UCA5M.pdf
Availability of E36D400LPN403UCA5M
QUANTITY
E36D400LPN403UCA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN403UCA5M
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN403UCA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance40000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN403UCA5M
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN403UCA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN403UCA5M Details Description
Related parts for E36D400LPN403UCA5M
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 32K 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 5V .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 6POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf