United Chemi-Con E36D400LPN403UCA5N
E36D400LPN403UCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN403UCA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN403UCA5N.pdf
Availability of E36D400LPN403UCA5N
QUANTITY
E36D400LPN403UCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN403UCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN403UCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance40000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)