AVX Corporation 1206YC105JAT2A
1206YC105JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC105JAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC105JAT2A.pdf
Availability of 1206YC105JAT2A
QUANTITY
1206YC105JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC105JAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC105JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC105JAT2A
Related Links1206YC1, 1206YC105JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC105JAT2A Details Description
Related parts for 1206YC105JAT2A
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 65W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL SC-SC 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf