United Chemi-Con SMH6.3VN473M30X35T2
SMH6.3VN473M30X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH6.3VN473M30X35T2
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
SMH6.3VN473M30X35T2.pdf
Availability of SMH6.3VN473M30X35T2
QUANTITY
SMH6.3VN473M30X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH6.3VN473M30X35T2
Internal Part NumberEIS-SMH6.3VN473M30X35T2
PackagingTray
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH6.3VN473M30X35T2
Related LinksSMH6.3VN4, SMH6.3VN473M30X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH6.3VN473M30X35T2 Details Description
Related parts for SMH6.3VN473M30X35T2
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 10% 160W datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR HS 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 22POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.32K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 98MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 25W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf