United Chemi-Con E36D401HPN851TAA5M
E36D401HPN851TAA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D401HPN851TAA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 850UF 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401HPN851TAA5M.pdf
Availability of E36D401HPN851TAA5M
QUANTITY
E36D401HPN851TAA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401HPN851TAA5M
Internal Part NumberEIS-E36D401HPN851TAA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance850µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401HPN851TAA5M
Related LinksE36D401HP, E36D401HPN851TAA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401HPN851TAA5M Details Description
Related parts for E36D401HPN851TAA5M
CONN PLUG RT ANG 4POS W/PINS datasheet.pdf
IC MPU CELERON 400MHZ 479FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf