United Chemi-Con E36D401LPN122TEE3M
E36D401LPN122TEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D401LPN122TEE3M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401LPN122TEE3M.pdf
Availability of E36D401LPN122TEE3M
QUANTITY
E36D401LPN122TEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401LPN122TEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D401LPN122TEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401LPN122TEE3M
Related LinksE36D401LP, E36D401LPN122TEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401LPN122TEE3M Details Description
Related parts for E36D401LPN122TEE3M
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 5C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf