United Chemi-Con E36D451CPS372TED0M
E36D451CPS372TED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451CPS372TED0M
Brief Description
CAP ALUM 3700UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451CPS372TED0M.pdf
Availability of E36D451CPS372TED0M
QUANTITY
E36D451CPS372TED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451CPS372TED0M
Internal Part NumberEIS-E36D451CPS372TED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451CPS372TED0M
Related LinksE36D451CP, E36D451CPS372TED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451CPS372TED0M Details Description
Related parts for E36D451CPS372TED0M
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT563 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
REPL CONN COVER ONLY 64POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf