United Chemi-Con E36D451HPN202TEE3M
E36D451HPN202TEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451HPN202TEE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451HPN202TEE3M.pdf
Availability of E36D451HPN202TEE3M
QUANTITY
E36D451HPN202TEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451HPN202TEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D451HPN202TEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance2000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451HPN202TEE3M
Related LinksE36D451HP, E36D451HPN202TEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451HPN202TEE3M Details Description
Related parts for E36D451HPN202TEE3M
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT 32MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
JUMPER 25A 6POS RED WDU/WDK2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC34675 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf