United Chemi-Con E36D451LLN472MED0M
E36D451LLN472MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LLN472MED0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LLN472MED0M.pdf
Availability of E36D451LLN472MED0M
QUANTITY
E36D451LLN472MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LLN472MED0M
Internal Part NumberEIS-E36D451LLN472MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)55.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.13A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LLN472MED0M
Related LinksE36D451LL, E36D451LLN472MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LLN472MED0M Details Description
Related parts for E36D451LLN472MED0M
TRANS PNP DARL 120V 2A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS .100 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
BOARD STACK LR EM351 PA MOD/BO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 14 datasheet.pdf