Renesas Electronics America HD64F2238RTF13
HD64F2238RTF13 picture photo
Mfg. Part Number
HD64F2238RTF13
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
HD64F2238RTF13.pdf
Availability of HD64F2238RTF13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HD64F2238RTF13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HD64F2238RTF13
Internal Part NumberEIS-HD64F2238RTF13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2200
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed13MHz
ConnectivityI²C, SCI, SmartCard
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD64F2238RTF13
Related LinksHD64F22, HD64F2238RTF13 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD64F2238RTF13 Details Description
Related parts for HD64F2238RTF13
BATTERY PK 15.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 87KSPS 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SSD 2MM PWR PRTCT LOPRO 8GB SLC datasheet.pdf