United Chemi-Con E36D451LPN561TAA5N
E36D451LPN561TAA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LPN561TAA5N
Brief Description
CAP ALUM 560UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LPN561TAA5N.pdf
Availability of E36D451LPN561TAA5N
QUANTITY
E36D451LPN561TAA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LPN561TAA5N
Internal Part NumberEIS-E36D451LPN561TAA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LPN561TAA5N
Related LinksE36D451LP, E36D451LPN561TAA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LPN561TAA5N Details Description
Related parts for E36D451LPN561TAA5N
REG 5V 6A 12VIN ADJ HZ 12-SIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150POS datasheet.pdf