United Chemi-Con E36D451LPN611TAE3N
E36D451LPN611TAE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LPN611TAE3N
Brief Description
CAP ALUM 610UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LPN611TAE3N.pdf
Availability of E36D451LPN611TAE3N
QUANTITY
E36D451LPN611TAE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LPN611TAE3N
Internal Part NumberEIS-E36D451LPN611TAE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance610µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LPN611TAE3N
Related LinksE36D451LP, E36D451LPN611TAE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LPN611TAE3N Details Description
Related parts for E36D451LPN611TAE3N
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 5V 120W datasheet.pdf