United Chemi-Con E36D500CPN244UEE9M
E36D500CPN244UEE9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500CPN244UEE9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 240000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500CPN244UEE9M.pdf
Availability of E36D500CPN244UEE9M
QUANTITY
E36D500CPN244UEE9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500CPN244UEE9M
Internal Part NumberEIS-E36D500CPN244UEE9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance240000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500CPN244UEE9M
Related LinksE36D500CP, E36D500CPN244UEE9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500CPN244UEE9M Details Description
Related parts for E36D500CPN244UEE9M
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 22POS W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
60712-10 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
REAR CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf