Littelfuse TMOV20R140E
TMOV20R140E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R140E
Brief Description
VARISTOR 200V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R140E.pdf
Availability of TMOV20R140E
QUANTITY
TMOV20R140E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R140E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R140E
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy110J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R140E
Related LinksTMOV2, TMOV20R140E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R140E Details Description
Related parts for TMOV20R140E
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTO 60V 400MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SAFETY TOP PLUNGER datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf