United Chemi-Con E36D500HPN153MC48M
E36D500HPN153MC48M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN153MC48M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN153MC48M.pdf
Availability of E36D500HPN153MC48M
QUANTITY
E36D500HPN153MC48M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN153MC48M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN153MC48M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)25.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.13A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)1.875" (47.63mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN153MC48M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN153MC48M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN153MC48M Details Description
Related parts for E36D500HPN153MC48M
IC ADC 12BIT 3CHAN 1MSPS 32TQFP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY DUAL 25A 240V ZC 4-15VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN ETHERNET 8TSSOP datasheet.pdf
CAP SILICON 0.1UF 15% 11V 0603 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 R/G/G DIFF datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf