United Chemi-Con E36D500HPN184MDE3M
E36D500HPN184MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN184MDE3M
Brief Description
CAP ALUM 180000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN184MDE3M.pdf
Availability of E36D500HPN184MDE3M
QUANTITY
E36D500HPN184MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN184MDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN184MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance180000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.74A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN184MDE3M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN184MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN184MDE3M Details Description
Related parts for E36D500HPN184MDE3M
BATTERY PACK 3.6V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
IC INVERTER LV SINGLE SOT23-5 datasheet.pdf
TERM RING 18-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
JACKET STRIPPER RANGE 4.5-25MM datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED 5MM 515NM GRN CLR 28V TS5.5 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf