United Chemi-Con E36D500HPN323UD92M
E36D500HPN323UD92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN323UD92M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 32000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN323UD92M.pdf
Availability of E36D500HPN323UD92M
QUANTITY
E36D500HPN323UD92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN323UD92M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN323UD92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance32000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN323UD92M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN323UD92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN323UD92M Details Description
Related parts for E36D500HPN323UD92M
CONN HEADER 125POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 470MA 220 MOHM datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 6A SNAP-IN datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf