United Chemi-Con E36D500LPN124TEE3N
E36D500LPN124TEE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN124TEE3N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN124TEE3N.pdf
Availability of E36D500LPN124TEE3N
QUANTITY
E36D500LPN124TEE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN124TEE3N
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN124TEE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN124TEE3N
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN124TEE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN124TEE3N Details Description
Related parts for E36D500LPN124TEE3N
IC REG LDO 1.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP DUAL D POS 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf