United Chemi-Con E36D500LPN242UA54M
E36D500LPN242UA54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN242UA54M
Brief Description
CAP ALUM 2400UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN242UA54M.pdf
Availability of E36D500LPN242UA54M
QUANTITY
E36D500LPN242UA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN242UA54M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN242UA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2400µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN242UA54M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN242UA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN242UA54M Details Description
Related parts for E36D500LPN242UA54M
CONN JACK BANANA INSUL NYLON WHI datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ZIP IN-LINE 36POS datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf