United Chemi-Con E36D500LPN273TC79M
E36D500LPN273TC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN273TC79M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN273TC79M.pdf
Availability of E36D500LPN273TC79M
QUANTITY
E36D500LPN273TC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN273TC79M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN273TC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)13.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.2A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN273TC79M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN273TC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN273TC79M Details Description
Related parts for E36D500LPN273TC79M
CONVERTER DC/DC 3.63VOUT 15A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE BAND-SWITCHING 35V SOD523 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 38QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.09A 210 MOHM datasheet.pdf