United Chemi-Con E36D500LPN473TD79N
E36D500LPN473TD79N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN473TD79N
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN473TD79N.pdf
Availability of E36D500LPN473TD79N
QUANTITY
E36D500LPN473TD79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN473TD79N
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN473TD79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN473TD79N
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN473TD79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN473TD79N Details Description
Related parts for E36D500LPN473TD79N
JUMPER-H1501TR/A3049G/X 12" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW ROTARY DP3T STR WITH BRACKET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A DPAK datasheet.pdf