United Chemi-Con E36D500LPN722UAA5M
E36D500LPN722UAA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN722UAA5M
Brief Description
CAP ALUM 7200UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN722UAA5M.pdf
Availability of E36D500LPN722UAA5M
QUANTITY
E36D500LPN722UAA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN722UAA5M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN722UAA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance7200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN722UAA5M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN722UAA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN722UAA5M Details Description
Related parts for E36D500LPN722UAA5M
IDC CABLE - MSR14K/MC14M/MSR14K datasheet.pdf
IC RESET OD 3.5V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 30A TO247 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V HS 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.78NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf