United Chemi-Con E36D501HPN392MEE3M
E36D501HPN392MEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D501HPN392MEE3M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E36D501HPN392MEE3M.pdf
Availability of E36D501HPN392MEE3M
QUANTITY
E36D501HPN392MEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D501HPN392MEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D501HPN392MEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)99 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.83A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D501HPN392MEE3M
Related LinksE36D501HP, E36D501HPN392MEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D501HPN392MEE3M Details Description
Related parts for E36D501HPN392MEE3M
TRANS NPN 80V 3.5A 3-MLP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 95MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf