United Chemi-Con E36D551HPN391MAD0M
E36D551HPN391MAD0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D551HPN391MAD0M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 550V SCREW
Datasheet Download
E36D551HPN391MAD0M.pdf
Availability of E36D551HPN391MAD0M
QUANTITY
E36D551HPN391MAD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D551HPN391MAD0M
Internal Part NumberEIS-E36D551HPN391MAD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating550V
ESR (Equivalent Series Resistance)674 mohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D551HPN391MAD0M
Related LinksE36D551HP, E36D551HPN391MAD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D551HPN391MAD0M Details Description
Related parts for E36D551HPN391MAD0M
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 10POS 30AU datasheet.pdf
HOOD COVER ANCHOR FOR XM CONN datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR THIN WIRE DIA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf