United Chemi-Con E36D551HPN680MA41M
E36D551HPN680MA41M picture photo
Mfg. Part Number
E36D551HPN680MA41M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 550V SCREW
Datasheet Download
E36D551HPN680MA41M.pdf
Availability of E36D551HPN680MA41M
QUANTITY
E36D551HPN680MA41M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D551HPN680MA41M
Internal Part NumberEIS-E36D551HPN680MA41M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating550V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.997 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)1.625" (41.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D551HPN680MA41M
Related LinksE36D551HP, E36D551HPN680MA41M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D551HPN680MA41M Details Description
Related parts for E36D551HPN680MA41M
OSC XO 10.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG INV LP 6-XSON datasheet.pdf
FIXED IND 215NH 60A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf