United Chemi-Con E36D630LPN332AA54M
E36D630LPN332AA54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPN332AA54M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPN332AA54M.pdf
Availability of E36D630LPN332AA54M
QUANTITY
E36D630LPN332AA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPN332AA54M
Internal Part NumberEIS-E36D630LPN332AA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPN332AA54M
Related LinksE36D630LP, E36D630LPN332AA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPN332AA54M Details Description
Related parts for E36D630LPN332AA54M
RES SMD 250 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144QFP datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-OE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf