Vishay/Sprague CWR26HH226JBGC\HR
CWR26HH226JBGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226JBGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226JBGC\HR.pdf
Availability of CWR26HH226JBGC\HR
QUANTITY
CWR26HH226JBGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226JBGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226JBGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH226JBGC\HR
Related LinksCWR26HH2, CWR26HH226JBGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH226JBGC\HR Details Description
Related parts for CWR26HH226JBGC\HR
CONN HEADER 16POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 28.31"LX22.33"W datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37M/CMM37S datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE ATO 32V NYLON SILVER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .38" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf