Vishay/Dale CRCW2512390RJNTG
CRCW2512390RJNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512390RJNTG
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512390RJNTG.pdf
Availability of CRCW2512390RJNTG
QUANTITY
CRCW2512390RJNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512390RJNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512390RJNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512390RJNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512390RJNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512390RJNTG Details Description
Related parts for CRCW2512390RJNTG
IC OPAMP DIFF 800KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IN BUSH datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
16-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
1.25MM F/L 12POS 32AWG 150MM datasheet.pdf