United Chemi-Con E36D750HPN472TA67N
E36D750HPN472TA67N picture photo
Mfg. Part Number
E36D750HPN472TA67N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750HPN472TA67N.pdf
Availability of E36D750HPN472TA67N
QUANTITY
E36D750HPN472TA67N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750HPN472TA67N
Internal Part NumberEIS-E36D750HPN472TA67N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750HPN472TA67N
Related LinksE36D750HP, E36D750HPN472TA67N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750HPN472TA67N Details Description
Related parts for E36D750HPN472TA67N
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA .38AULF 4CKT datasheet.pdf
MONT BRACKET TO MNT TO MAIN UNIT datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
PREM SDE DIE,BNC COAXICON datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 700VDC DRAWING T2 datasheet.pdf