United Chemi-Con E36D750HPN522UC54N
E36D750HPN522UC54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D750HPN522UC54N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5200UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750HPN522UC54N.pdf
Availability of E36D750HPN522UC54N
QUANTITY
E36D750HPN522UC54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750HPN522UC54N
Internal Part NumberEIS-E36D750HPN522UC54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance5200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750HPN522UC54N
Related LinksE36D750HP, E36D750HPN522UC54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750HPN522UC54N Details Description
Related parts for E36D750HPN522UC54N
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/8" datasheet.pdf
ADM34S/AE34G/ADM34S datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf