United Chemi-Con E36D750LPN752UAA5N
E36D750LPN752UAA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D750LPN752UAA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 7500UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750LPN752UAA5N.pdf
Availability of E36D750LPN752UAA5N
QUANTITY
E36D750LPN752UAA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750LPN752UAA5N
Internal Part NumberEIS-E36D750LPN752UAA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance7500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750LPN752UAA5N
Related LinksE36D750LP, E36D750LPN752UAA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750LPN752UAA5N Details Description
Related parts for E36D750LPN752UAA5N
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 28DIP datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 16.5"L X 12"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 504V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
SITE LICENSE SFI LEVEL 5 SC/SCM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf