United Chemi-Con E36D800HPN563MDD0M
E36D800HPN563MDD0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D800HPN563MDD0M
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E36D800HPN563MDD0M.pdf
Availability of E36D800HPN563MDD0M
QUANTITY
E36D800HPN563MDD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D800HPN563MDD0M
Internal Part NumberEIS-E36D800HPN563MDD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.51A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D800HPN563MDD0M
Related LinksE36D800HP, E36D800HPN563MDD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D800HPN563MDD0M Details Description
Related parts for E36D800HPN563MDD0M
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf