Bourns Inc. CRM2512-FX-4022ELF
CRM2512-FX-4022ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-4022ELF
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-4022ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-4022ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-4022ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-4022ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-4022ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-4022ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-4022ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-4022ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-4022ELF
DIP CABLE - HDP40H/AE40G/HDP40H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 24V datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf