United Chemi-Con E36F251HPN183MEJ1M
E36F251HPN183MEJ1M picture photo
Mfg. Part Number
E36F251HPN183MEJ1M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36F251HPN183MEJ1M.pdf
Availability of E36F251HPN183MEJ1M
QUANTITY
E36F251HPN183MEJ1M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36F251HPN183MEJ1M
Internal Part NumberEIS-E36F251HPN183MEJ1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36F
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)7.165" (182.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36F251HPN183MEJ1M
Related LinksE36F251HP, E36F251HPN183MEJ1M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36F251HPN183MEJ1M Details Description
Related parts for E36F251HPN183MEJ1M
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7S 1808 datasheet.pdf
TRANSISTOR GAN 10WCW 0.03-3.5GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf