United Chemi-Con E37F401CPN103MEJ1M
E37F401CPN103MEJ1M picture photo
Mfg. Part Number
E37F401CPN103MEJ1M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37F401CPN103MEJ1M.pdf
Availability of E37F401CPN103MEJ1M
QUANTITY
E37F401CPN103MEJ1M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F401CPN103MEJ1M
Internal Part NumberEIS-E37F401CPN103MEJ1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37F
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)7.165" (182.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F401CPN103MEJ1M
Related LinksE37F401CP, E37F401CPN103MEJ1M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F401CPN103MEJ1M Details Description
Related parts for E37F401CPN103MEJ1M
CONN HEADER 24POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 65W datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9VIN 12VOUT 1W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 6X98" A MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf