United Chemi-Con E37F401CPN682MFA5M
E37F401CPN682MFA5M picture photo
Mfg. Part Number
E37F401CPN682MFA5M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37F401CPN682MFA5M.pdf
Availability of E37F401CPN682MFA5M
QUANTITY
E37F401CPN682MFA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F401CPN682MFA5M
Internal Part NumberEIS-E37F401CPN682MFA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.2A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)4.173" (106.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F401CPN682MFA5M
Related LinksE37F401CP, E37F401CPN682MFA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F401CPN682MFA5M Details Description
Related parts for E37F401CPN682MFA5M
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 190MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD STD DRIVE 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf