United Chemi-Con E37F451CPN123MFF5M
E37F451CPN123MFF5M picture photo
Mfg. Part Number
E37F451CPN123MFF5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E37F451CPN123MFF5M.pdf
Availability of E37F451CPN123MFF5M
QUANTITY
E37F451CPN123MFF5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F451CPN123MFF5M
Internal Part NumberEIS-E37F451CPN123MFF5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37F
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F451CPN123MFF5M
Related LinksE37F451CP, E37F451CPN123MFF5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F451CPN123MFF5M Details Description
Related parts for E37F451CPN123MFF5M
IC CPLD 72MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG #4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NOSE GUARD FOR CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
GROMMET 12-13MM KDT/Z12 FOR SPLI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 5POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 40V SNT-4A datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
68UF 63V 10X25MM 85C 15000H datasheet.pdf